Darphane çift vardiyaya geçti

YÜKSELEN fiyatları nedeniyle vatandaşların altına talebi arttı. Artan talep sonucunda bazı kuyumcular altın bulmakta zorlanınca Darphane çift vardiyaya geçti. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, cuma ve cumartesi günleri Darphane’nin fazla mesai yaptığını ve pazartesiden itibaren üretimde çift vardiya çalışmaya başladığını duyurdu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Darphane Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hekim ise, “Talepleri karşılayacak şekilde tek vardiya çalışıp günlük 400 kilogram üretirken şu anda iki vardiya çalışıyoruz. İki vardiya sabahtan gece 11’e kadar kesintisiz, sürekli bir çalışma var ve gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

HAFTASONU DA TESLİMAT YAPILIYOR

Altın fiyatlarındaki artışın nedenlerine ilişkin de konuşan Hekim, “Dünyada devam eden Rusya-Ukrayna savaşı, İsrail’in Filistin’de uyguladığı katliamlarından sonra dünyada ve Ortadoğu’da ortaya çıkan bölgesel krizler önemli faktörler. Bunun dışında, ABD ’nın (FED) haziranda faiz indirimine gideceği beklentisi altının başına ciddi yükselmesini sağladı” diye konuştu. Ayrıca, artan altın talebiyle ilgili aldıkları önlemlere de değinen Hekim, “Fiyatlardaki dalgalanmalardan dolayı Cumhuriyet altınına bir talep artışı söz konusu. Fakat Darphane’de bir üretim durması söz konusu değil. Tam tersine üretimi artırdık. Normal şartlarda hafta sonu teslimat yapmıyorduk ama artık cumartesi günleri de teslimat yapıyoruz” dedi.

Hekim, “Bir arz problemi yok. Fakat 3-5 günlük gecikmeler yaşanabiliyor. Bu da dediğim gibi çok da normal olmayan bir kısmı da spekülatif olan piyasadaki dalgalanmalardan kaynaklı talep artışı” ifadelerine yer verdi.

ARZ SINIRLI TALEP YÜKSEK

Hekim, “Dünyada bir arz talep dengesizliği var. Çünkü altın değişik bir meta, sınırlı sayıda var ve uzmanların ifadesine göre dünyada altın üretimi aslında zirvesine ulaştı ve düşmeye başladı. Yani altın sınırlı sayıda. Arz artmazken talep sürekli artıyor” dedi. “Altın sadece bir ziynet ya da hediyelik ürün olarak değil, iletkeni yüksek olduğu için teknolojide ve sağlık sektöründe kullanılıyor. Dolayısıyla altına olan ihtiyaç dünyada gittikçe artıyor ama altın arzı dünyada artamıyor” diyen Hekim, “Altın sınırlı sayıda olduğu için fiyatların pozitif yönde sürekli artmasıyla karşı karşıyayız. Sadece Türkiye’de değil dünyada da durum aynı” şeklinde konuştu.

‘PANDEMİDE ÜÇ VARDİYA ÇALIŞMIŞTIK’

DARPHANE Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hekim, pandemi döneminde de artan talebe yetişebilmek için üç vardiya çalıştıklarını dile getirdi.

“Ziynet altınları için 1 Ocak, sikke altınlar için de 30 Ekim itibarıyla yeni tarihli altınlar piyasaya çıkıyor ve talepler artıyor. Çünkü vatandaşlar yeni tarihli altınları almak istiyorlar” diyen Hekim, “Biz 1 Ocak’tan sonra bu talep artışını her sene yaşarız, bu sene bir miktar daha fazla yaşanıyor. Pandemi döneminde böyle bir talep artışı yaşamıştık. O dönem üç vardiya çalışmıştık ve problemi çözmüştük. Şimdi 2 vardiya ile talepleri rahatlıkla karşılayabiliyoruz” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x