Türkiye’de Üretiliyor Ancak Değerini Bilen Yok: Pahalı Kozmetik Ürünlerinden Çok Daha Etkili

Katran sabunu, Türkiye’de her yıl tonlarca üretimi yapılmasına rağmen halk arasında oldukça az bilinen bir sabun çeşidi olarak öne çıkmakta. Bu temizlik aracı, günlük temizlik işlerinin yanı sıra cilt bakımında da mükemmel etkilere sahip.

Türkiye’de kıymeti bilinmeyen ancak Avrupa, ABD ve Uzak Doğu ülkelerinin almak için sıraya girdiği katran sabununun faydaları saymakla bitmiyor.

KATRAN SABUNU NASIL YAPILIR?

Her temizlik ürünü gibi katran sabununun da kişiden kişiye değişen formülü bulunmakta. Ancak halk arasında “anneanne sabunu” olarak bilinen türü, katran sabununun en çok tercih edilen formu olmakta. Hiçbir zararlı yabancı madde içermeyen bu temizlik ürünü, sağlığınız ve güzelliğiniz için iyileştirici özelliklere sahip.

Öncelikle sabun yapmak için huş ağaçlarından katran sıkılarak elde edilen esansiyel yağı edinin. Yapılacak sabun hiçbir koku, sentetik yabancı madde ya da kimyasal çözelti içermeyecek. Bu nedenle ortaya çıkacak ürün tüm insanlar için kesinlikle güvenlidir; evcil hayvanlar bile bu sabunla yıkanabilir.


Bu arada, sabun yapımında kullanılacak huş katranı ayrı olarak da satılmakta ve temin edilerek binlerce kişi tarafından sabun haline getirilmekte.

KATRAN SABUNUNUN FAYDALARI NELERDİR? NELERİ İYİLEŞTİRİR?

Banyo Esnasında:

Bu sabun, pahalı temizleyici ve duş jellerinin yerini rahatlıkla doldurabilir. Yenileyici etkiye sahip olmasından dolayı yüzdeki tahrişleri mükemmel şekilde tedavi eder. Haftada üç kez yüzünüzü bu sabunla yıkayabilirsiniz, kızarıklıklar hiç orada olmamış gibi kaybolacaktır.

Yıkadıktan sonra cilde nemlendirici veya besleyici bir krem ​​​​sürdüğünüzden emin olun.

Ayak Tedavisi:

Katran sabunu ayak maskesi olarak da kullanılabilir. Böylece topuklar yumuşak olur ve çatlamaz. Ürün özellikle havuza gidenlerin çok işine yarayacaktır. Sabunu ayaklarınıza sürün, köpüğü 10 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.

Saçlar İçin Muhteşem Formül:

Katran sabununun en etkili olduğu alanlardan biri de saçları sağlamlaştırmasıdır. Saçların güçlü kalması, çabuk uzaması ve dökülmemesi için haftada en az katran sabunu ile saçlarınızı yıkamanız gerekiyor. Balsam yerine papatya veya papatya infüzyonları uygulamak daha iyidir; saçlarınız kalın, güçlü ve parlak hale gelecektir.

Deodorant Olarak Kullanın:

Sıcak havalarda koltuk altlarınızı ve bacaklarınızı katran sabunu ile yıkayabilirsiniz, daha sonra gün boyu ter çıkmayacaktır. Bu alanda katran sabunu, en etkili deodorantlardan bile daha güçlü olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x