Ünlü Bankadan Sevindiren Bitcoin Tahmini! Bu Altcoin de Yükselecek!

Kripto para piyasası son zamanlarda dalgalanmalarla boğuşsa da, Standard Chartered Bank’tan gelen yeni Bitcoin tahmini, yatırımcıları heyecanlandıracak. Banka, Bitcoin ve Ethereum için yıl sonu ve 2025 yılı için oldukça yüksek fiyat tahminleri yayınladı. Bu tahminler, kripto paraların kurumsal yatırımcılar tarafından benimsenmesi ve yeni yatırım araçlarının piyasaya sürülmesi gibi faktörlere dayandırılıyor.

Ünlü bankadan Bitcoin tahmini

Standard Chartered Bank (STAN), Bitcoin (BTC) için yıl sonu fiyat tahminini önemli ölçüde revize ederek dünyanın önde gelen kripto para birimi için yükseliş görünümüne işaret etti. Pazartesi günü e-postayla gönderilen bir yatırım notunda banka, Aralık 2024’e kadar hedefini 100.000 dolardan çok daha iyimser bir rakam olan 150.000 dolara yükseltti. Ancak hepsi bu kadar değil. Standard Chartered ayrıca 200.000 dolara yerleşmeden önce 2025’te Bitcoin için 250.000 dolarlık potansiyel bir zirve öngörüyor.

Bitcoin’de ETF etkisi

Bu yükseliş tahmini birkaç temel faktöre dayanıyor. Banka, ABD’de yakın zamanda piyasaya sürülen spot Bitcoin ETF’leri ile altın ETF’lerin altın fiyatı üzerindeki tarihsel etkisi arasında bir paralellik kuruyor. Standard Chartered, Bitcoin için de benzer bir dinamiğin ortaya çıkacağına ve bu yeni yatırım araçlarına girişlerin fiyatı artıracağına inanıyor. Geçmişteki ETF girişleri ile Bitcoin fiyat artışları arasında güçlü bir korelasyona işaret ediyorlar ve benzer bir eğilimin devam edeceğini öne sürüyorlar.

Notta, “Hem ETF etkisi hem de optimal portföy karışımı açısından altın benzetmesi, orta vadede ‘doğru’ BTC fiyat seviyesini tahmin etmek için iyi bir başlangıç noktası olmaya devam ediyor.” ifadesine yer verildi. Standard Chartered’daki analistler daha da ileri giderek, orta nokta tahminleri olan 75 milyar dolarlık ETF girişi gerçekleşirse veya merkez bankaları gibi büyük rezerv yöneticileri Bitcoin biriktirmeye başlarsa, 2025’te geçici olarak 250.000 dolara yükselişin belirgin bir olasılık haline geleceğini öne sürüyorlar.

Ethereum için sırada neler var?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi oldukça ünlü bir banka olan Standard Chartered’ın iyimserliği Bitcoin’in ötesine uzanıyor. Banka, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bu yılın 23 Mayıs’ına kadar Ether (ETH) ETF’sine yeşil ışık yakabileceğini öngörüyor. Bu, ilk yıl içinde yaklaşık 45 milyar dolar olduğu tahmin edilen önemli girişleri tetikleyebilir ve potansiyel olarak Ethereum’un fiyatını 2024’ün sonuna kadar 8.000 dolara, yani mevcut 3.570 dolarlık işlem fiyatının iki katından fazlasına çıkarabilir.

İleriye baktığımızda Standard Chartered, Ethereum ve Bitcoin arasındaki fiyat oranının tarihi seviyelere dönmesini bekliyor. Banka ayrı bir notta, “2025’te ETH-BTC fiyat oranının 2021-22’nin büyük bölümünde hakim olan %7 seviyesine yükseldiğini görüyoruz.” dedi. Bitcoin için 200.000 dolarlık 2025 sonu tahminlerine göre bu, Ethereum fiyatının 14.000 dolar olacağı anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x